Święta to czas, który kojarzy się z radością, dzieleniem się i wspólnotą. W tym okresie zwróć szczególną uwagę, czy dla wszystkich członków i członkiń Twojej klasowej i szkolnej wspólnoty jest tym samym. Może dla niektórych z różnych względów ten czas kojarzy się ze smutkiem, trudnością, wykluczeniem?
Skorzystaj z kilku dobrych praktyk:
- Gdy planujesz okołoświąteczne wydarzenia, upewnij się, że uwzględniłeś/uwzględniłaś wszystkie perspektywy. Bądź uważny na wyznanie lub ateistyczne przekonania osób w Waszym otoczeniu. Nazwijcie wydarzenie zgodnie z intencją i celem (spotkanie świąteczne, nie Wigilia) i nie odwołujcie się do religijnych zwyczajów (np. dzielenia się opłatkiem). Pamiętaj, że jednym z celów świeckiej szkoły jest to, byśmy wszyscy czuli się w niej komfortowo i swobodnie (na religijne przeżycia na pewno jeszcze znajdzie się przestrzeń).
- Sposobem na podkreślenie wagi różnych perspektyw może być w tym specjalnym czasie nawiązanie do różnorodnych tradycji świątecznych. Z jednej strony mamy lokalny kontekst ludowy, który może być pretekstem do wspólnego tworzenia rękodzieła. Z drugiej strony, równolegle z katolickimi świętami Bożego Narodzenia świętują grekokatolicy, prawosławni (w późniejszym terminie), a także żydzi mają Chanukę.
- Planując zakupy prezentów, nie zapomnij, że status majątkowy osób nie musi być widoczny na pierwszy rzut oka. Może lepiej postawić na coś ręcznie robionego? A może zrezygnować z prezentów na rzecz wspólnych przeżyć (np. warsztatów czy działań artystycznych?).
- Pamiętaj, że świąteczna atmosfera pełna piosenek i świateł nie wszystkim służy. Może czasem warto zrezygnować z tych bodźców, by dać wytchnienie osobom, które szybciej się przebodźcowują. A jeśli części grupy zależy na głośnej zabawie i migających światełkach upewnij się, że ci, którzy potrzebują innej atmosfery znajdą miejsce dla siebie.
W Święta dużo kupujemy i niestety też dużo marnujemy. Można to zmienić!
Pierwszy krok może być bardzo łatwy. Pomyśl o tym, żeby był to czas Świąt poświęcić bliskim. Zrób detoks od Internetu, sklepów, telewizji. Wyjdź na spacer do lasu, przeczytaj dobrą książkę, zaproś rodzinę do gry planszowej. Dzięki temu ograniczysz emisję dwutlenku węgla, podbudujesz relacje rodzinne i naładujesz się dobrą energią.
Poza tym pomyśl o kilku obszarach, gdzie możesz zaoszczędzić emisję dwutlenku węgla:
- Zakupy. Zrób listę i zastanów się, czego naprawdę Ci trzeba. Skup się na lokalnych produktach, nie kupuj za dużo.
- Prezenty. Możesz pobrać aplikację Dobre Zakupy, stworzoną przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie, która pomoże Ci w wyborze etycznych prezentów, wyprodukowanych z poszanowaniem środowiska i praw pracowniczych. A może zastanowisz się, co podarować bliskim zamiast przedmiotów?
- Jedzenie. Nie kupuj za dużo i nie gotuj za dużo. To nie tylko sprzyja marnowaniu, ale też wpływa na Twoje samopoczucie. Jeśli zostanie Ci nadmiar jedzenie, podziel się. Skorzystaj z najbliższej jadłodzielni.
Skorzystaj z naszych materiałów, by zaangażować swoją klasę
Zachęć również swoich uczniów i uczennice, by w trakcie świąt obserwowali swoje nawyki w zakresie oszczędzania energii. Dzięki karcie Moje Energetyczne Święta będą mogli przeprowadzić eksperyment – wprowadzić zmianę w wybranym obszarze i sprawdzić, jak można świętować ekoenergetycznie.
W okresie świątecznym możesz też poruszyć na lekcji temat marnowania żywności i głodu na religii, wykorzystując scenariusz: Chleba naszego powszedniego… – przyczyny głodu na świecie. Polecamy także materiały, dzięki którym poprowadzisz lekcję na temat migracji i konsumpcji: Dlaczego przy wspólnym stole jest miejsce dla każdego?