Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
O systemie
Raport

Raport i rekomendacje dot. kształcenia kompetencji obywatelskich w MOS, MOW i szkołach branżowych

Zespół CEO

Jakie zdaniem kadry pedagogicznej są potrzeby w zakresie rozwoju kompetencji społecznych i obywatelskich wśród młodzieży, która uczęszcza do młodzieżowych ośrodków socjoterapii, młodzieżowych ośrodków wychowawczych i szkół branżowych?

Oddajemy w Państwa ręce raport będący wynikiem badań przeprowadzonych w ramach projektu „Oby Młodzież! (Civic Education for All)” oraz rekomendacje z nim związane.

Celem realizowanego w latach 2019-2020 projektu jest podniesienie jakości edukacji obywatelskiej, w tym rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich wśród młodzieży o szczególnych potrzebach społeczno-edukacyjnych. Na przestrzeni 25 lat naszej działalności w Polsce zauważyliśmy, że z oferty programów edukacji obywatelskiej w znikomym stopniu korzystają placówki, takie jak młodzieżowe ośrodki socjoterapii, młodzieżowe ośrodki wychowawcze czy szkoły branżowe (wcześniej: zawodowe) oraz centra kształcenia ustawicznego i zawodowego. Otwarte pozostawało pytanie, dlaczego?

Obserwacja ta skłoniła nas do realizacji projektu „Oby Młodzież!”, czyli podjęcia próby dostosowania swoich programów edukacji obywatelskiej do warunków i możliwości tego typu placówek.

Niniejsze badania, jako jeden z pierwszych etapów projektu, miały dostarczyć informacji, w jaki sposób kompetencje społeczne i obywatelskie są kształtowane w tego typu placówkach, a także jakie rodzaje wsparcia w zakresie edukacji obywatelskiej warto proponować młodzieży i kadrze pedagogicznej.

Po zakończeniu projektu przygotowaliśmy także rekomendacje. Znajdziecie w nich:
– zalecenia związane z edukacją obywatelską pomocne w pracy w ośrodkach wychowawczych, socjoterapii oraz szkołach branżowych; 
– dobre praktyki dotyczące pracy z młodzieżą przy wykorzystaniu metody projektu; 
– wskazówki dla opiekunek i opiekunów grup, którzy są w istocie liderkami i liderami procesu; 
– relacje z projektów zrealizowanych w MOS-ach, MOW-ach i szkołach branżowych w ramach programu CEO “Oby młodzież!”.

Zespół CEO

Podobne wpisy, które mogą Cię
zainteresować

Do jakiej szkoły będą chodzić nasze dzieci? Scenariusze przyszłości edukacji do roku 2040

dr Jędrzej Witkowski
Czytaj więcej
Szkolna klasa. Siedzący w ławce chłopiec odwraca się i uśmiecha. Na drugim planie chłopiec i dziewczynka piszą na tablicy.

Uczniowie uchodźczy w polskim systemie edukacji. Co mówią nowe dane?

Paulina Chrostowska
Czytaj więcej
Dziewczynka odrabia pracę domową przy biurku. Na biurku leży stos książek i zeszytów. Dziewczynka trzyma się za głowę obiema rękoma.

Przede wszystkim nie szkodzić, czyli rzecz o pracy domowej

Małgorzata Ostrowska
Czytaj więcej

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych rozumianych jako otrzymywanie newslettera oraz informacji o produktach i usługach edukacyjnych oferowanych przez CEO, poprzez przesyłanie informacji za pomocą poczty elektronicznej, na podany adres e-mail [zg. z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)]. Nasza polityka prywatności