Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Dla dyrektora
Audio

„Papiery zawsze można poprawić, a relacje trudno”

Dyrektorka szkoły opowiada o pracy w 2020 roku
Zespół CEO

Nasza rozmowa z dyrektorką, pracującą w szkole od 21 lat, Beatą Kacprowicz skłania do refleksji, czy i jak postawa dyrektora lub dyrektorki może wpływać na funkcjonowanie szkoły.

Prawdopodobnie nigdy nie dowiedzieliśmy się o szkole tak wiele jak w roku 2020. Wielu dyrektorów i dyrektorek w czasie pandemii przewartościowuje swoje myślenie o edukacji, a tym samym o swojej roli w szkolnej społeczności. W cyklu „Odporna szkoła” postanowiliśmy porozmawiać o tym doświadczeniu z dyrektorką, pracującą w szkole od 21 lat, Beatą Kacprowicz. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

„Ten rok szczególnie, ale też poprzednie lata pokazały, że relacje które buduje się bardzo długo, są między ludźmi najważniejsze. W szkole istotne jest też budowanie atmosfery bezpieczeństwa, w której można rozmawiać o tym, co nam nie pasuje, co boli, co jest trudnością. Dotyczy to nie tylko uczniów i uczennic, ale też dorosłych – nauczycieli, nauczycielek, pracowników administracji oraz rodziców. Dyrektor musi więc być otwarty i dawać temu przykład” – mówi Beata Kacprowicz.

Ta rozmowa:
– prezentuje doświadczenie dyrektorki szkoły nie tylko w kontekście tych rozwiązań, które sprawdziły się w jej pracy, ale także w kontekście tego, jakie miała trudności i wyzwania,
– może zainspirować do własnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie „czy i skąd dyrektor lub dyrektorka szkoły może czerpać wsparcie”,
–  skłania do refleksji, czy i jak postawa dyrektora lub dyrektorki może wpływać na funkcjonowanie szkoły.

Zachęcamy do wysłuchania

Beata Kacprowicz – pracuje w zawodzie nauczycielskim od 1987 r., na stanowisku dyrektora od 1999 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Malborku. Od 2000 r. współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej (Kształcenie obywatelskie w szkole samorządowej, Szkoła ucząca się). W 2009 r. ukończyła Studia Podyplomowe Liderów Oświaty. W latach 2014-2017 pełniła rolę Dyrektora Konsultanta na SPLO. W latach 2017-2019 prowadziła zajęcia na WSG w Bydgoszczy, studia podyplomowe: przygotowanie pedagogiczne.

***
Polecamy także inne wywiady z praktykami i praktyczkami, którzy dzielą się swoim doświadczeniem pracy w edukacji w 2020 roku, w ramach cyklu „Odporna szkoła”:
– „Uczłowieczyć nauczyciela i uczłowieczyć rodzica” – o relacjach szkoły z rodzicami w roku 2020
 „Podstawa programowa nie będzie już straszakiem” – o zmianach po edukacji zdalnej opowiada dyrektor szkoły
„To będą już inne dzieci” – rozmowa o emocjach uczniów i uczennic w trakcie i po edukacji zdalnej 

 

Zespół CEO

Podobne wpisy, które mogą Cię
zainteresować

Do jakiej szkoły będą chodzić nasze dzieci? Scenariusze przyszłości edukacji do roku 2040

dr Jędrzej Witkowski
Czytaj więcej
Konferencja. Dwie młode kobiety rozmawiają ze sobą z zaangażowaniem. Wokół nich znajdują się osoby uczestniczące w konferencji/

Już są! Nowe, bezpłatne projekty wsparcia dla nauczycieli

Michał Tragarz
Czytaj więcej
Sala konferencyjna podczas Letniej Szkoły Dyrektorów. Jedna z uczestniczek podnosi rękę, patrząc w kierunku osoby prowadzącej spotkania.

Efektywne zarządzanie szkołą

Aleksandra Kluj
Czytaj więcej

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych rozumianych jako otrzymywanie newslettera oraz informacji o produktach i usługach edukacyjnych oferowanych przez CEO, poprzez przesyłanie informacji za pomocą poczty elektronicznej, na podany adres e-mail [zg. z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)]. Nasza polityka prywatności