Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
O systemie
Raport

Opracowaliśmy model pracy szkoły, w której są uczniowie-migranci

|

Model pozwala uporządkować sposób myślenia o tym, jakie działania powinniśmy podjąć, by szkoły skutecznie funkcjonowały po przyjęciu uczniów z Ukrainy. Pozwala zadbać o wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Pomaga szkołom, ale także wszystkim organizacjom i instytucjom, które planują współpracę z nimi w tym kontekście.

Nasz model pracy szkoły opiera się na integracji edukacyjnej. Gdy jest ona prowadzona stale, to sprawia, że szkoła może zadbać o wszystkich uczniów niezależnie od ich narodowości i różnych potrzeb. Lepiej funkcjonują w niej także nauczyciele oraz sprawniej układa się współpraca z rodzicami.

Integracja edukacyjna, czyli wspólne uczenie się, jest możliwa, gdy szkoła odpowie na potrzeby uczniów (i polskich i ukraińskich). W naszym modelu dzielimy je na emocjonalne, społeczne i w zakresie uczenia się. Pokazujemy też, jakie są najważniejsze wyzwania, które się z nimi wiążą oraz oczywiście proponujemy rozwiązania.

Model opracowaliśmy na bazie wyników badań prowadzonych w polskich szkołach, zagranicznych opracowań oraz dobrych praktyk zgromadzonych przez szkoły współpracujące z Centrum Edukacji Obywatelskiej od lutego 2022 roku.

Podobne wpisy, które mogą Cię
zainteresować

park, w którym na trawie siedzą osoby - ich twarze zwrócone są w stronę horyzontu - rozmawiają

Raport: Jakie są potrzeby i wyzwania szkół związane z napływem uczniów z Ukrainy?

|
Czytaj więcej
Osoba (widoczny jest fragment jej postaci) trzyma notatnik i notuje. W tle widać innych uczestników spotkania.

Skuteczne doskonalenie nauczycieli w praktyce

dr Jędrzej Witkowski | Prezes zarządu
Czytaj więcej
Nauczycielki siedzą przy wspólnym stole. Jedna z nich pisze na plakacie, reszta się przygląda.

Nowa wizja edukacji. Przyszłość uczenia (się)

dr Jędrzej Witkowski | Prezes zarządu
Czytaj więcej

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych rozumianych jako otrzymywanie newslettera oraz informacji o produktach i usługach edukacyjnych oferowanych przez CEO, poprzez przesyłanie informacji za pomocą poczty elektronicznej, na podany adres e-mail [zg. z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)]. Nasza polityka prywatności