Misją Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” jest wspieranie nauczycieli, którzy w swojej pracy starają się nie tylko przekazywać wiedzę, ale też kształtować postawy otwartości, szacunku dla innych, solidarności, a także zaangażowania na rzecz tych wartości.
Od ponad 16 lat nagradzamy nauczycielki i nauczycieli, dla których praca wychowawcza jest pasją. To osoby, które niezależnie od stażu pracy i prowadzonych zajęć potrafią rozbudzać wrażliwość i empatię u swoich uczniów i uczennic. Przede wszystkim poprzez otwartość i troskę o tworzenie pomostów między ludźmi i solidarność z potrzebującymi.
Pierwszych laureatów konkursu wybrała osobiście Irena Sendlerowa w 2006 roku. Od tego czasu każdego roku Kapituła konkursowa wybiera około 10 nominowanych, a wśród nich laureatkę lub laureata. Nagroda wynosi 15 tys. złotych.
Zgłoszenia i uzupełnione formularze kandydatów i kandydatek przyjmujemy do 24 września 2023 roku. Wytypować można siebie samego lub wybraną osobę.
W zgłoszeniu wystarczy podać dane kontaktowe wybranej osoby i kilkuzdaniowe uzasadnienie, dlaczego warto przyznać nagrodę tej kandydatce lub temu kandydatowi.
Następnie osoba wytypowana otrzymuje mail z informacją o zgłoszeniu do Nagrody i z prośbą o wypełnienie formularza. To najważniejszy etap.
Do formularza dołącz:
Formularz wypełniony przez kandydata lub kandydatkę będzie rozpatrywany przez Kapitułę konkursową.
Traktujemy osoby nominowane przez Kapitułę jako naszych ekspertów. Chcemy Was wspierać w rozwoju zawodowym, jak również korzystać z Waszego doświadczenia i wiedzy.
Dlatego zapraszamy Was do udziału w konferencjach, inicjatywach edukacyjnych, ale też do prowadzenia szkoleń dla innych nauczycieli. To jeden z elementów budowania środowiska Sendlerowców – dzięki nominacjom możesz spotkać i poznać nauczycieli i nauczycielki z całej Polski działające z podobnym zaangażowaniem i mierzące się z podobnymi wyzwaniami.
Chcemy, by nagroda była dla nauczycieli i nauczycielek wzmocnieniem i wsparciem: potwierdzeniem, że to, co robią, jest ważne i potrzebne, przypomnieniem, że w swoich działaniach nie są sami.
Program Nagrody im. Ireny Sendlerowej został dofinansowany ze środków Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego, Fundacji KPMG w Polsce, Fundacji Signum, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Programu Szkoła Ucząca się, Fundacji Pacewiczów i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Partnerem Nagrody jest Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce.