Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Informacje prasowe

Kampania „Ponad granicami” uczy, jak rozmawiać z młodzieżą o migracjach

Kampania „Ponad granicami. Rozmawiajmy o migracjach” ma na celu uświadamianie młodych ludzi na temat współczesnych migracji i wzmacnianie w nich poczucia odpowiedzialności za społeczeństwo.

Kampania „Ponad granicami. Rozmawiajmy o migracjach” ma na celu uświadamianie młodych ludzi na temat współczesnych migracji i wzmacnianie w nich poczucia odpowiedzialności za społeczeństwo. Debata o migracjach pozwala lepiej zrozumieć zachodzące zmiany społeczne, zarówno te w skali globalnej, kiedy media przedstawiają poruszające obrazki uciekających przed wojną obywateli i obywatelek, czy lokalnie, kiedy np. pojawiają się nowi sąsiedzi, mówiący w obcym języku. Z potrzeby edukacji i refleksji nad współczesnymi migracjami powstała kampania, w ramach której prezentowane są osobiste historie.

Migracje to część polskiej codzienności

Uciekają przed wojną, szukają miłości, podróżują za pracą – według najnowszych badań Stowarzyszenia Wspólnota Polska łącznie na świecie poza granicami Polski żyje ponad 18 milionów osób polskiego pochodzenia. W kraju z kolei, według Urzędu ds. Cudzoziemców, legalnie mieszka niemal 423 tys. obcokrajowców. Mimo to, na ulicach wciąż usłyszeć można obraźliwe hasła względem obcokrajowców, a w Internecie przeczytać hejt w komentarzach. Badanie świadomości młodzieży o procesach migracyjnych przeprowadzone przez CEO wskazuje, że zaledwie 18% młodych ludzi czuje, że może zmieniać sytuację migrantów i migrantek w kraju i na świecie, a doświadczenia obcokrajowców mieszkających w Polsce pokazują, że to właśnie codzienne zachowania i atmosfera w miejscach publicznych mają ogromne znaczenie w budowaniu przyjaznego, otwartego na inność społeczeństwa.

Jak wpływać na postawy młodych ludzi względem migrantów i migrantek

Realizatorzy projektu, chcąc jak najlepiej trafić do młodzieży, przygotowali praktyczne narzędzia dla nauczycieli i nauczycielek szkół podstawowych i średnich: konspekty zajęć, ćwiczenia, opisy metodyki pracy, poradniki jak rozmawiać o wielokulturowości, filmy z udziałem migrantów i migrantek oraz e-book pomocny w realizacji inkluzywnego projektu. Poruszane w materiałach tematy to m.in. budowanie europejskiej tożsamości, niwelowanie różnic społecznych, powiązanie migracji z ubóstwem oraz zmianami klimatu. Scenariusze dla edukatorów można bezpłatnie pobrać ze strony www.migracje.ceo.org.pl.  

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych rozumianych jako otrzymywanie newslettera oraz informacji o produktach i usługach edukacyjnych oferowanych przez CEO, poprzez przesyłanie informacji za pomocą poczty elektronicznej, na podany adres e-mail [zg. z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)]. Nasza polityka prywatności