Zapraszamy na konferencję Pokazać – Przekazać. W programie między innymi wystąpienia i warsztaty przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Będziemy też obecni przy specjalnym stoisku.
22 i 23 sierpnia w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbędzie się konferencja Pokazać – Przekazać 2024 pod hasłem „Edukacja – dobra szkoła dobrego życia”. Rozmowę otwierającą wydarzenie poprowadzi dr Jędrzej Witkowski, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej. W jednej z porannych sesji dialogowych Sylwia Żmijewska-Kwiręg, dyrektorka programowa CEO i ambasadorka konferencji, opowie, kim są współcześni nauczyciele. Drugiego dnia, na jednym z warsztatów, trenerzy CEO zaproszą uczestników do stworzenia kręgu – bezpiecznej przestrzeni, która służy swobodnej wymianie myśli, odczuć, doświadczeń. Zapraszamy równieżdo odwiedzenia naszego stoiska, którym będzie opiekować się ekspertka edukacyjna Emilia Kędziorek.
18 prelekcji, 6 sesji dialogowych, 13 warsztatów, 30 ekspertów z wielu dziedzin, którzy przedstawią aktualny stan wiedzy i badań o wpływie różnych zmiennych na środowisko i procesy uczenia. W konferencji wezmą też udział eksperci-praktycy, czyli zaangażowana młodzież, nauczyciele, edukatorzy, pedagodzy – jako innowatorzy działań pomocnych w oddolnym tworzeniu dobrej szkoły dobrego życia. Razem otworzymy przestrzeń do dyskusji o dobrostanie społeczności edukacyjnej.
Pierwszy dzień wypełnią sesje eksperckie, pogłębione dyskusją z uczestnikami. Prof. Małgorzata Żytko z Wydziału Pedagogicznego UW opowie o skutecznych i rozwijających metodach kierowania pracą uczniów w szkole i poza nią w bloku „Poszerzanie stref komfortu”. Portret współczesnego nauczyciela namaluje Sylwia Żmijewska-Kwiręg z Centrum Edukacji Obywatelskiej, współczesnych rodziców – dr hab. Anna Błasiak z Uniwersytetu Ignatianum, zaś Justyna Suchecka pogłębi naszą wiedzę o pokoleniu Z w wystąpieniu „Ta dzisiejsza młodzież. Kim są i jak się z nimi dogadać?”. Jan Gawroński z Autism Team, osiemnastoletni samorzecznik osób w spektrum autyzmu opowie o doświadczeniu tej grupy uczniów w szkole. Anna Polozhii koordynatorka programu „Razem dla Lepszej Przyszłości” w Centrum Nauki Kopernik i Anna Tomczuk, nauczycielka ze szkoły w Huszlewie powiedzą o tym, że międzykulturowa integracja dzieci jest podstawą dla zdrowego społecznego środowiska przyszłości. Posłuchamy ich w bloku „We wspólnocie”.
Dr Karolina Małek z Wydziału Psychologii UW opowie o tym, co dzieje się z psychiką człowieka, który ma wokół siebie akceptującą społeczność. Podobny temat, ale z punktu widzenia neurologicznego poruszy dr hab. Agnieszka Pluta z Instytutu Psychologii PAN, która zajmuje się neurobiologią społeczną. Okazuje się, że w naszych mózgach mogą zachodzić fizyczne zmiany pod wpływem tego, co dzieje się w naszym otoczeniu. O wpływie aranżacji przestrzeni w szkole i wokół niej na proces uczenia (się) powiedzą m.in. Monika Jaworska (szkoła Kolumbus) oraz Maciej Siuda (architekt, Maciej Siuda Pracowania). W bloku „Sprawczość obywatelska” Mateusz Galica, ekspert w badaniu postaw z pracowni Lata Dwudzieste, opowie o aktywności społecznej i wyborczej młodych Polaków. Mateusz Wojcieszak z Fundacji Pole Dialogu, przybliży proces uczenia się zarządzania finansami dzięki ćwiczeniom na szkolnym budżecie obywatelskim. Ponieważ dobrostan to nie brak konfliktów, ale umiejętność rozwiązywania ich z poszanowaniem wszystkich uczestników, to Elżbieta Damm, prezeska Stowarzyszenia Mediatorzy Polscy przedstawi zasady mediacji rówieśniczych. Choć nie jest to jeszcze powszechna praktyka, to młodzi ludzie po podstawowym przeszkoleniu mogą wspierać swoich rówieśników w twórczym rozwiązywaniu konfliktów.
Drugiego dnia na uczestników czeka 13 warsztatów, niezbędnych do tego, by uzyskać praktyczną wiedzę i narzędzia pomocne do pracy w szkole, w samorządowej oświacie, w edukacji domowej, w układaniu relacji z dziećmi, młodzieżą, między rodzicami a szkołą, w budowaniu otoczenia sprzyjającego uczeniu i zachowaniu równowagi w życiu. Pomoże w tym m.in. warsztat KRĘGI w wykonaniu trenerów Centrum Edukacji Obywatelskiej, który przygotuje ekspertka edukacyjna Monika Prus.
Więcej o programie: https://www.kopernik.org.pl/pokazac-przekazac-2024
Dołącz do dyskusji na Facebooku: https://www.facebook.com/events/416433874650960/?active_tab=discussion
Obserwuj wydarzenie: https://www.facebook.com/events/416433874650960
Patroni Medialni konferencji: Wyborcza.pl, Głos Nauczycielski, EDUNews.pl, Juniorowo.pl, Superbalfrzy RP, Portal Oświatowy, e-pedagogika, Portal Samorządowy, SuperTata TV