W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi po raz osiemnasty wręczyliśmy Nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.
„Zarówno Janusz Korczak, jak i Kazimierz Dąbrowski czuliby radość i ogromną satysfakcję na wieść o tym, jak idea «pozytywnego bałaganu» wcielana jest w życie poprzez praktyki edukacyjne i społeczny aktywizm w Zbąszyniu, niewielkim mieście o wielokulturowych tradycjach. Ich autorką i liderką od dwudziestu lat jest laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej 2024 roku, nauczycielka z pasją i animatorka edukacji nieformalnej Anita Rucioch-Gołek” – fragment laudacji Krzysztofa Czyżewskiego, przewodniczącego kapituły Nagrody, odczytanej podczas uroczystej gali.
Anita Rucioch-Gołek jest nauczycielką języka polskiego w SP im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu, edukatorką i lokalną aktywistką.
„Jestem z pogranicza i to mnie mocno definiuje. Zbąszyń zawsze był miastem granicznym i my tutaj nosimy w sobie to doświadczenie, nie tylko związane z Polenaktion 1938, ale z innymi wędrującymi „innowiercami”. Wszyscy tutaj na chwilę znaleźli schronienie i ten fenomen mnie inspiruje w codziennej pracy. Każe wierzyć, że dialog w różnorodności jest możliwy. W różnorodności widzę wartość i tak mówię uczniom. Ich różnorodność też jest dla mnie ważna” – tak w zgłoszeniu do Nagrody napisała 𝗔𝗻𝗶𝘁𝗮 𝗥𝘂𝗰𝗶𝗼𝗰𝗵-𝗚𝗼ł𝗲𝗸.
W rodzinnym Zbąszyniu od kilkudziesięciu lat pracuje nad rozwijaniem lokalnej tożsamości. Szczególnie leży jej na sercu pamięć o żydowskich mieszkańcach miejscowości, a także o wielkim zrywie polskich mieszkańców Zbąszynia, których gościnność pozwoliła na przyjęcie wypędzonych z Niemiec w 1938 roku Żydów. Te wydarzenia są dla niej trampoliną dla podejmowania z uczniami i uczennicami inicjatyw oraz rozwijania edukacji antydyskryminacyjnej w szkole i społeczności zbąszyńskiej.
Serdecznie gratulujemy wygranej! Mamy nadzieję, że Nagroda stanie się dla Anity wsparciem, żeby wciąż działać na rzecz dialogu z odmiennością, pamięci o zbąszyńskich Żydach, a także towarzyszenia uczniom i uczennicom w ich dojrzewaniu do siebie. Jako laureatka rozpoczyna roczną kadencję w kapitule Nagrody.
Wielkie brawa należą się także osobom wyróżnionym w Nagrodzie. Są nimi nauczycielki i nauczyciele:
Paweł Biedny – nauczyciel historii związany z SP nr 1 w Szamotułach i Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.
Emil Błaszkowski – dyrektor i nauczyciel informatyki w Zespole Szkół Specjalnych nr 14 w Gorzowie Wielkopolskim.
Katarzyna Dębowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka polskiego jako obcego, pracująca w SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.
Violetta Kalka – polonistka i nauczycielka filozofii w Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego w Toruniu.
Justyna Kołacińska – nauczycielka języka polskiego oraz zajęć artystycznych w SP im. Wojciecha Górskiego w Pamiątce oraz LO im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie.
Justyna Łazor – wicedyrektorka i prowadząca zajęcia religii, języka polskiego jako obcego oraz koła zainteresowań w SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 247 im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” w Warszawie.
Agnieszka Pollak-Olszowska – nauczycielka języka polskiego i historii sztuki w Akademickim Dwujęzycznym Liceum Oxford Secondary School w Bielsko-Białej.
Artur Wolski – nauczyciel WOS, religii i etyki w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 oraz Prywatnym LO nr 32 im. J. Monneta w Warszawie.