Nasze propozycje zintegrują całą społeczność szkoły i uwrażliwią młodych ludzi na potrzeby innych osób. A może Twoja szkoła ma własną, wyjątkową tradycję świąteczną?
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a to doskonały czas na budowanie relacji w szkole! Dzielimy się naszymi pomysłami na proste i wartościowe działania oraz spotkania, które możecie zrealizować przed świętami. Wspólne kolędowanie, tworzenie dekoracji świątecznych i akcje charytatywne pomogą Wam pogłębić relacje w Waszych szkolnych społecznościach.
W czasie jasełek zwróćcie uwagę młodzieży, że dziś Józefa, Maryję i Jezusa nazwanoby uchodźcami. Pomoże Wam nasz scenariusz lekcji „Czy Jezus był uchodźcą?”, przygotowany na lekcję religii. Zachęćcie też uczniów i uczennice do przeprowadzenia szkolnej zbiórki darów dla uchodźców (np. śpiwory, koce).
Sięgnijcie do swoich lokalnych tradycji. Skompletujcie szkolną grupę kolędniczą, np. takich jak kaszubskie Gwiżdże czy Herody w niektórych częściach Polski. Zadbajcie o uwspółcześnianie postaci, aby nie prezentowały się stereotypowo. Warto natomiast, żeby odnosiły się one do aktualnych problemów wskazanych przez uczniów i uczennice. Między 24 grudnia a 6 stycznia zorganizujcie wspólne kolędowanie i odwiedźcie domy w rodzinnych miejscowościach uczniów i uczennic. Zebrane dary możecie przekazać na wcześniej wspólnie wybrany szczytny cel.
Zaproście wszystkie klasy do przygotowania artystycznego koncertu polskich kolęd. Przeprowadźcie losowanie: każda klasa losuje jedną kolędę i przygotowuje wykonanie. Próby możecie prowadzić na lekcjach muzyki i godzinach wychowawczych (klasa przygotowuje także kostiumy oraz choreografię). Swój występ odrębnie szykują nauczyciele. A przed świętami razem przygotowujecie koncert kolęd, w którym weźmie udział cała społeczność szkolna.
Zaproście na wieczór kolęd wszystkich mieszkańców Waszej miejscowości. Poproście rodziców i nauczycieli o przygotowanie słodkich przekąsek (np. ciast i ciasteczek), a uczennice i uczniów – o przygotowanie stołów (świąteczne obrusy, świeczki). Spędźcie wspólnie wigilię Bożego Narodzenia w miłej atmosferze, np. śpiewając kolędy.
Zaproście wszystkie klasy do przygotowania własnego łańcucha. Następnie samorząd uczniowski połączy Wasze prace w jeden wielki, długi łańcuch. Udekoruje on korytarz lub klatkę schodową w Waszej szkole. Możecie także zorganizować konkurs świąteczny na najbardziej pomysłową dekorację sali czy korytarza. Każda klasa ozdobi wtedy inną część korytarza lub wybrane sale.
Zaproście do szkoły rodziców, dzieci i młodzież. Na korytarzu lub w sali gimnastycznej stwórzcie „mini-wyspy”, czyli ławki z krzesełkami, przy których rodzice wraz z uczniami i uczennicami wspólnie przygotują ozdoby świąteczne. Każda „wyspa” powinna mieć swojego opiekuna – nauczyciela, który nadaje „wyspie” motyw przewodni. Może to być motyw tematyczny (tworzenie bombek, łańcuchów lub kartek świątecznych) albo materiałowy (tworzenie ozdób z papieru, drewna, gałązek, szyszek, filcu, wstążek czy koralików).
Poproś uczniów i uczennice, aby podczas godziny wychowawczej przygotowali w grupach kartki świąteczne. Przy okazji zebrania lub spotkania z rodzicami zorganizujcie kiermasz. Uwaga! Najlepiej, żeby była to zbiórka do puszek lub gromadzenie darów. Dzięki temu sprzedaż produktów jest regulowana przepisami prawa. Jeśli zdecydujecie się na sprzedaż kartek, skonsultujcie się najpierw ze szkolną księgową lub doradcą podatkowym. Zapytajcie, w jaki sposób najlepiej zorganizować wydarzenie. Zgromadzone pieniądze lub dary przekażcie na cel wybrany przez dzieci lub młodzież, na przykład dom dziecka lub schronisko.
Porozmawiajcie z uczniami i uczennicami o osobach, które potrzebują wsparcia w Waszej okolicy lub miejscowości. Zastanówcie się wspólnie, jak możecie im pomóc. Weźcie pod uwagę drobne gesty, jak zaproszenie takiej osoby na poczęstunek wigilijny czy kupienie jej ciepłego obiadu. Przy okazji będziecie mogli porozmawiać z uczniami i uczennicami o organizacjach pozarządowych i instytucjach, które pomagają potrzebującym.
Skorzystajcie z naszych scenariuszy lekcji z programu „Solidarna szkoła”:
Skontaktujcie się z lokalnym schroniskiem dla zwierząt i zapytajcie o jego potrzeby. Zaproponujcie opiekunom schroniska szkolną zbiórkę darów (np. karmy). Możecie też zachęcić uczniów i uczennice do wyprowadzenia psów na spacer.