Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Współpraca

Program “Młodzi przedsiębiorczy” z Fundacją ING Dzieciom

W edycji programu “Młodzi przedsiębiorczy”, którą zrealizowaliśmy we współpracy z Fundacją ING Dzieciom, wzięło udział 450 uczennic i uczniów w wieku 14-17 lat. Ta grupa w praktyce ćwiczyła oszczędzanie, inwestowanie, analizowanie ryzyka, a także prowadziła swoje własne przedsiębiorstwa w wirtualnej rzeczywistości.

PartnerFundacja ING Dzieciom i ING Bank Śląski
BranżaFundacja korporacyjna (sektor finansowy)
UsługaProgram edukacyjny
Kiedy2019/2020

Co zrobiliśmy

Zebraliśmy w programie grupę 50 nauczycieli z różnych miejscowości w Polsce. Stworzyliśmy dla nich platformę internetową, na której:
pogłębiali wiedzę o edukacji ekonomicznej oraz o tym, jak w praktyczny sposób prowadzić ją w szkole,
– dowiadywali się, jak inne osoby stosują rozwiązania, które proponujemy w programie oraz jak radzą sobie z wyzwaniami, które się w związku z tym pojawiają.

W drugiej części  projektu pracowaliśmy nie tylko z nauczycielami, lecz także bezpośrednio z młodzieżą. Głównym zadaniem młodych uczestników programu “Młodzi przedsiębiorczy” było założenie wirtualnego przedsiębiorstwa

Uczestniczki i uczestnicy:
– przeprowadzali analizę rynku,
– tworzyli strategię marketingową, określali grupy docelowe oraz kanały sprzedaży,
– opracowywali analizę finansową i budżet przedsięwzięcia.

Na zakończenie programu zorganizowaliśmy dla uczestników galę finałową, na której zaprezentowali swoje przedsiębiorstwa i opowiedzieli o nich. Poznaliśmy m.in. Przedsiębiorczych ze SP w Rzepedzi, Amazońskie Duszki z SP im. Stanisława Ligonia w Truskolasach, Kozaczki z ZSPP nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim, Roses Team z technikum nr 1 w Łęczycy, Ola Team z SP im. Jana Pawła II w Czechach czy Aktywnych z ZSO nr 8 w Gdyni.

W programie “Młodzi przedsiębiorczy” w roku 2019-2020 wzięło udział 450 uczennic i uczniów.  96% uczestników oceniało go jako ciekawy. Podkreślali, że wykraczał on poza “standardowy” zakres wiedzy, którą można zdobyć w szkole.

Jaki był kontekst

Lekcje przedsiębiorczości w polskich szkołach są zazwyczaj bardzo teoretyczne. Młodzi ludzie nie mają możliwości, by sprawdzić przekazywaną wiedzę w praktyce, więc słabo ją zapamiętują. 

W odpowiedzi na te wyzwania stworzyliśmy program, w którym uczennice i uczniowie mogą bardziej praktycznie podejść do zagadnień związanych z przedsiębiorczością. Program okazał się dużym sukcesem. We współpracy z Fundacją ING Dzieciom zrealizowaliśmy już 10. jego edycję.

Uczniowie z Zespołu Szkół w Rzepedzi, którzy uczestniczyli w programie, podczas prac w nim, stworzyli wiersz. Cytujemy go poniżej. Autorką rymowanki jest Kornelia Szopa.

Z bankowością na TY

Zgrany zespół tworzymy,
zadaniami się dzielimy!

Moduł IV sprawił,
że każdy z nas bankowością chętnie się bawił.

Czysty zysk, czy pewna strata?
Do czego doprowadzi nas ta lokata?

Konto bankowe z rodzicami zakładamy,
na kredyty bardzo uważamy!

Z pożyczki nie skorzystamy,
bo debet na koncie posiadamy.

Oszczędności na rachunku gromadzimy,
zakupy internetowe robimy.

Przelewy, wypłaty BLIKIEM realizujemy,
już karty i PIN-ów nie potrzebujemy.

Finansami obracamy z przyjemnością,
jesteśmy za pan brat z bankowością 🙂

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych rozumianych jako otrzymywanie newslettera oraz informacji o produktach i usługach edukacyjnych oferowanych przez CEO, poprzez przesyłanie informacji za pomocą poczty elektronicznej, na podany adres e-mail [zg. z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)]. Nasza polityka prywatności