Od diagnozy do rozwiązań w Aktywnej Hromadzie

Jesień w hromadach Kramatorsk (obwód doniecki), Voloske (obwód dnietropetrowski) i Muzykivka (obwód chersoński) upływa pod znakiem lokalnych diagnoz i partycypacyjnych spotkań. Jak to wygląda w praktyce – oto relacja z hromady Voloske.

 

W Voloske 135 dworów, czyli rodzin wzięło udział we wrześniu w ankiecie, w której wśród  najbardziej palących potrzeb lokalnych w obszarze polityki młodzieżowej wskazano: salę gimnastyczną przy szkole (97,7%), zewnętrzną siłownię (86%) oraz boisko do piłki nożnej (86%).

Problem sali gimnastycznej został rozwiązany dzięki wcześniej wydzielonym środków samorządowym: projekt architektoniczny sfinansowała hromada, na jego realizację zaś wydzielono środki z obwodu.

Podczas pierwszego spotkania 22 października 2016 (tzw. „Bilans Otwarcia”) liderzy hromady ustalili z mieszkańcami, że wspólnie szukać będą możliwości realizacji dwóch pozostałych pomysłów: ogólnodostępnej siłowni oraz boiska. Relacja z tego spotkania pojawiła się na stronie organizacji BORISFEN.

W drugim spotkaniu - debacie pt. „Aktywna Hromada dla Młodych” połączonej z warsztatami i prezentacjami propozycji rozwiązań mieszkańców - udział wzięło 24 mieszkańców, wśród których, obok młodzieży znalazła się 82-letnia mieszkanka, od wielu lat aktywnie włączającej się w działania w Voloske,
oraz zwany batiuszką charyzmatyczny starosta, pełniący też w hromadzie funkcję duchownego.

Uczestnicy spotkania wypracowali kalendarz hromadzkich imprez sportowych na cały rok (od parku figur śnieżnych, poprzez rysowanie na asfalcie i rajdy po okolicy, aż do jazdy na rolkach), a batiuszka zaproponował, by w budynku Rady Narodowej stworzyć siłownię: Damy wam, młodym, miejsce, a zarządzać z nimi będziecie sami – sprzątanie, organizacja, plan zajęć itp. - to wasza sprawa.

W drugiej części spotkania wspólnie dyskutowano nad tym, które z pomysłów są realne oraz jakich nakładów wymagają.

Ostatecznie wypracowano dwie szczegółowe propozycje do włączenia do trzyletniego planu rozwoju sportu w hromadzie Voloske:

  • ŻYCIE TO RUCH (V 2017): spartakiada sportowa oraz loteria fantowa.
  • DZIEŃ SPORTU (IX 2017): impreza dla dzieci i młodzieży, połączona z zawodami i warsztatami sportowymi.

Ważne też były rozmowy w kuluarach. Przysłuchiwała się im ekspertka z Polski, Ewa Borgosz, która wspierała także liderów w przygotowaniu obu spotkań. W trakcie spotkań, podczas przerw oraz na zakończenie padały budujące głosy:

Najpierw trzeba sobie w głowie przestawić myślenie – nikt nie jest ci nic winien, jeśli czegoś chcesz – zrób to. Zacznij robić sam (Oksana)

W 80 roku, gdy tu przyjechałam pierwszy raz,  pomyślałam, jeśli jest gdzieś raj na ziemi, to właśnie tu. A teraz ten raj się spełnia dzięki takiej wspaniałej zaangażowanej młodzieży. Jak będzie sala sportowa, sama poprowadzę tam zajęcia! (82-letnia Ina)

Bałem się, że ludzie będą pasywni, teraz widzę, jak wielu młodych ludzi jest aktywnych, jeśli maja ku temu warunki. I dzięki temu widzę szansę, że Voloske będą miejscem do życia, a nie wegetacji (Sergiej)

Nareszcie czuję, że mam wpływ dzięki tym procedurom. I teraz  władze nie będą mogli nam powiedzieć -NIE, bo to wola ludzi, wypracowana przez mieszkańców (Nina)

Na pierwszy spotkaniu byli raczej sami młodzi, ale postanowiłam znaleźć też czas. Chcę mieć wpływ, bo wiedzę, że to możliwe (Olena)

To, że ankietowaliśmy ludzi już sprawiło, że poczuli się zaangażowani (młody mieszkaniec)

Mogłam usłyszeć opinie różnych osób z mojego otoczenia. I chciałabym, żeby było ich więcej i na każdy temat. Wierzę, że ludzie zaczną się budzić (Ksenia)

Debaty okazały mi, że warto poświęcić swój czas żeby rozwijać siebie i swoją miejscowość. Zobaczyłam, jak łatwo jest krytykować innych, bo czegoś nie zrobili. Teraz widzę, jak trudno jest podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność (Nastia)

Ważnym głosem podsumowującym proces, który wspieraliśmy projektowo w hromadzie Voloske jest podsumowanie ekspertki Ewy Borgosz: Byłam naprawdę poruszona i wzruszona, nie spodziewałam się aż takich efektów. Oksana, Nina i Siergiej, którzy są liderami w naszym projekcie dali z siebie bardzo dużo, chociaż oni też na początku nie byli do końca przekonani, czy się uda i czy  dwie debaty mają sens. Teraz powiedzieli, że i pierwsza  i druga debata były potrzebne – na drugiej pojawiły się nowe osoby, te w średnim wieku. Ludzie zaczynają wierzyć w to, że mają wpływ i ich zdanie jest brane pod uwagę.

Celami programu „Aktywna Hromada” jest wzmocnienie zdolności lokalnych wspólnot w Ukrainie do współprowadzenia lokalnej polityki oraz zwiększenie zaangażowania ich mieszkańców i mieszkanek w publiczny dialog. 

W wypracowywanie rozwiązań i ich wdrażanie zaangażowane są lokalne grupy działania, które m.inn:

  • przeprowadzają diagnozę potrzeb i oczekiwań mieszkańców i mieszkanek;
  • zbierają opinię publicznej podczas dwóch publicznych debat/spotkań partycypacyjnych;
  • angażują mieszkańców w konsultację projektów władz

Projekt realizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (Polska) i Fundację „Europa XXI” (Ukraina). Zapraszamy na FB projektu.