Znamy nauczycielki i nauczycieli nominowanych do Nagrody I. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”

Ci nauczyciele i nauczycielki wiedzą, że im bardziej jesteśmy zdolni, by się porozumieć i dać wsparcie innym, tym lepiej dla wspólnoty, w której funkcjonujemy. Codziennie uczą młodych ludzi otwartości i równego traktowania innych. Na swoich lekcjach poruszają trudne tematy i pokazują młodym ludziom, jak rozmawiać o nich z szacunkiem i kształcić w sobie chęć zrozumienia drugiej strony. Znamy listę 10 nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata” organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

W tym roku Nagroda im. I. Sendlerowej obchodzi swoje 15-lecie. Ogłoszenie zwycięzcy lub zwyciężczyni tej jubileuszowej edycji nastąpi 11 grudnia. Wśród nominowanych znaleźli się:

 

Monika Darmofał-Karnowska - pedagożka szkolna w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie; poza szkołą edukatorka seksualna i edukatorka praw człowieka; od kilku lat organizuje w Kętrzynie Maraton Pisania Listów, realizuje z młodzieżą wiele projektów dotyczących praw człowieka i edukacji globalnej, a od tego roku warsztaty z edukacji seksualnej; w 2020 roku otrzymała nagrodę Amnesty International Polska dla wolontariusza roku w kategorii edukacja; prowadzi Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Sztama”. 

 

Marta Florkiewicz-Borkowska - nauczycielka języka niemieckiego, zajęć technicznych i artystycznych w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach; realizuje projekty społeczne, charytatywne, arteterapeutyczne i algorytmiczne; autorka cyklu rozwojowego z elementami arteterapii „Jesteś Ważna” - pomaga dziewczynom uwierzyć w siebie oraz wzmocnić ich poczucie własnej wartości; od 8 lat szyje przytulanki „Pożeracze Smutków”, przekazując je m.in. dzieciom na oddziałach onkologicznych, angażując w to pielgrzymowicką młodzież, lokalną społeczność, a obecnie również ponad 100 szkół w całej Polsce. 

 

Agnieszka Foryś - nauczycielka języka polskiego w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie, praktyczka edukacji kulturalnej; wraz z uczniami realizuje projekty, które sama określa jako „przeciwko znikaniu ludzi”, wśród nich m.in. wsparcie Festiwalu Conrada w Krakowie (2019 r.) czy Fundacji Ocalenie (2021 r.) w związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej.

 

Agnieszka Gabryelska - nauczycielka historii, wiedzy o społeczeństwie, historii i społeczeństwa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; szefowa sztabu WOŚP działającego przy tej szkole od ponad 10 lat; w szkole prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne i dotyczące praw kobiet; prywatnie aktywistka i feministka, członkini Zespołu ds. Praw Pracowniczych Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

 

Maria Jaszczyk - nauczycielka przyrody, biologii, wychowania do życia w rodzinie w Szkole Podstawowej im. Tony’ego Halika w Górznej; zaangażowana w liczne działania na rzecz uczniów, społeczności lokalnej, osób chorych i potrzebujących; inicjatorka lokalnej akcji edukacyjnej na rzecz akceptacji osób LGBT.
 

Maria Weronika Kmoch - nauczycielka historii, historii i społeczeństwa w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie; regionalistka, edukatorka, działaczka, archiwistka społeczna, redaktorka; bada przeszłość małej ojczyzny – Kurpiowszczyzny i Północnego Mazowsza; zarówno w pracy zawodowej, jak i pozaszkolnej podejmuje tematy bliskie (historia rodzinna, historia regionalna), ale i zapomniane, przemilczane, niezrozumiałe (herstoria, wielokulturowość). 

 

Anna Konarzewska - nauczycielka języka polskiego w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku; zaangażowana w społeczności działające na rzecz oddolnej zmiany edukacji takie jak: Kreatywna Pedagogika, Wiosna Edukacji i Superbelfrzy RP; od 2020 roku członkini Microsoft Innovative Educator Expert; autorka bloga „Być nauczycielem” oraz książki „Być (nie)zwykłym wychowawcą” (2019). Angażuje swoich uczniów w teatr i wolontariat – to formy, które wg niej wspierają młodzież nie tylko w ich rozwoju, ale uczą zrozumienia, empatii, odpowiedzialności i samodzielności. 

 

Radosław Potrac - nauczyciel historii, wychowania do życia w rodzinie, wychowawca klasy integracyjnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863r. w Warszawie pedagog, przewodnik, nauczyciel dyplomowany, archeolog podwodny, varsavianista i instruktor harcerski; prowadzi Stowarzyszenie Gwara Warszawska oraz Szkolny Klub Turystyczno – Krajoznawczy Dreptaki; redaktor naczelny Miesięcznika Ludzi Zakręconych Pozytywnie Inaczej “Śrubowkręt”, który wydaje z dziećmi od 15 lat.

 

Joanna Roszak - nauczycielka języka polskiego i filozofii w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu; zajmuje się propagowaniem edukowania na rzecz pokoju oraz edukowania przez poezję; równolegle pracuje jako profesorka w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz działa w Fundacji Józefa Rotblata; zaangażowana w liczne akcje społeczne, m.in. dotyczące wskrzeszania dziedzictwa poznańskich Żydów.

 

Robert Strzała - nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej; działa w Stowarzyszeniu „DopaminaLab”, prowadzi zajęcia teatralne, organizuje akcje charytatywne i „równościowe”, współpracuję z organizacjami, fundacjami, stowarzyszeniami, artystami, publikuję teksty (nie tylko o szkole). 

 

 

Serdecznie zapraszamy na transmisję uroczystości ogłoszenia laureata lub laureatki 15. edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” oraz wyróżnień.

Wydarzenie odbędzie się 11 grudnia 2021 r. o godzinie 16:00-18:30.

W programie m.in.:
- Ogłoszenie laureata bądź laureatki Nagrody oraz osób wyróżnionych spośród 10 nominowanych nauczycieli i nauczycielek
- Rozmowa z wszystkimi nominowanymi osobami, którą poprowadzi Alicja Pacewicz, ekspertka edukacyjna Centrum Edukacji Obywatelskiej
- Występ artystyczny - Karolina Cicha, wokalistka, kompozytorka, multiinstrumentalistka

Zapraszamy do dołączania do oglądania transmisji na naszym profilu na Facebooku 11 grudnia od 16:00.